Receptų filtras

Siūlomi receptai

Šafraninis jogurto sūrio desertas „Shrikhand“

Šį populiarų indišką skanėstą yra visiškai nesudėtinga paruošti, reikia tik šiek tiek laiko. Desertui pirmiausia yra gaminamas jogurto sūris (ind. – „dehin“)....

Sutirštinto jogurto, vanilės ir braškių desertas

Tirštas, klampus, plaktos grietinėlės ir plombyro skonio sutirštinto jogurto desertas, pagardintas vanile ir braškėmis – ar ne tokį skanėstą kartais įsivaizduojame,...

Noriu žinoti...
Atgal
Ciberžolė

Sanskr.- kurkuma, angl. - turmeric, ind. - Haldi, rus. - куркума, lot. - Curcuma longa. Šakniastiebis.

Ciberžolė - daugiametis žolinis metro aukščio aromatinis tropinis augalas, turintis stambius ovalius lapus, augančius tiesiai iš šakniastiebio, lapai nuo šviesiai iki tamsiai žalios spalvos. Iš pirmo žvilgsnio primena nendres. Ciberžolė priklauso imbierinių šeimai, o iš jos šakniastiebio paruoštas prieskonis priskiriamas klasikiniams. Prieskonis ruošiamas iš išgarintų arba išvirtų šarminėje terpėje šakniastiebių, siekiant užsiksuoti pageidaujamą atspalvį ir suskaidyti krakmolą. Toliau šakniastiebiai išdžiovinami saulėje ir sumalami. Ciberžolė pasižymi maloniais medžio ir sausos žemės aromatais (neprisotinti angliavandeniliai turmeronas ir zingiberenas), švelniai karti ir aitri.

Ciberžolė buvo sukultūrinta ir auginama dar priešistoriniais laikais Indijoje. Pats augalas kilęs iš Pietryčių Indijos, kur daugiausia auginamas ir dažniausiai vartojamas kaip prieskonis arba puikus geltonas pigmentas (Kurkuma išvertus iš sanskrito reiškia „geltona"). Dėl šios savybės ciberžolę ilgai naudojo kaip dažą odai, drabužiams ir maistui vedybų ir laidojimo ceremonijose. Budistų vienuolių apsiaustai iki šiol yra dažomi ciberžole. Ciberžolės spalva simbolizuoja saulės šviesą ir energiją. Ji laikoma dievišku augalu ir laimės talismanu. Europos pirklių, kurie nuolat ieškojo, kuo nustebinti Europą, dėka šis prieskonis tapo žinomas Europos gurmanams dar viduramžiais. Dažniausiai ciberžolę vadindavo „indišku šafranu". Indijoje ciberžolė naudojama ne tik kaip prieskonis, bet ir kaip dažiklis kosmetikoje. Vakaruose ciberžolę naudoja paruoštų garstyčių padažų, sviesto, margarino, sūrių, saldžių gėrimų, saldumynų, dažymui. Dažiklis kurkuminas tirpsta riebaluose, dėl to yra plačiai naudojamas maisto pramonėje. Kurkuminas yra fenolių junginys, kuris be savo dažomųjų savybių dar yra ir puikus antioksidantas, lėtinantis produktų gedimo procesus (veikia kaip natūralus konservantas). Indijoje retas patiekalas apsieina be ciberžolės, kur visų pirma, ji padeda ilgiau išlaikyti maistą šviežią esant karštam klimatui. Kurkuminas yra jautrus pH. Rūgščioje terpėje jis išlieka geltonas, kuomet šarminėje aplinkoje pakeičia spalvą į raudonai-oranžinį. Ciberžolė - viena iš sudedamųjų klasikinio indiško prieskonių mišinio „curry" dalis ir dažnai sudaro apie 25-50% masės.

Nedidelis ciberžolės kiekis pagerina saldumynų ir marinatų aromatą, ciberžolė naudojama daržovių patiekalams, sriuboms, užkandžiams. Taip pat puikiai dera prie ryžių. Ciberžolė - labai mėgstamas prieskonis Vidurinėje Azijoje, kur ji yra vartojama su plovu ir daržovėmis. Tikras plovas neapsieina be ciberžolės. Ciberžole galima nudažyti ir kepinių tešlą. Ciberžolė naudojama su saiku, kadangi perdozavimas gali neigiamai atsiliepti patiekalo skoniui. Ciberžolę naudoti reikia atsargiai - papuolusi ant audinio ciberžolė neišsiskalbia. Ciberžole patiekalai skaninami ruošimo pradžioje, subėrus prieskonį kartu su produktais. 3-5 porcijoms naudojamas šaukštelis ciberžolės. Ciberžolė laikoma sandariame inde, kitaip greitai praranda aromatą.

Ciberžolė - ne tik prieskonis, bet ir gydomasis augalas. Ciberžolėje yra kalcio, geležies, fosforo ir jodo, taip pat vitaminų C, B1, B2, B3. Jame esantys aromatinis aliejus, B-kurkuminas ir kitos vertingos medžiagos teigiamai įtakoja žarnyno, inkstų ir tulžies veiklą. Be to, apetitiška ciberžolės spalva nudažo bet kurį patiekalą geltonai, kas skatina apetitą ir skrandžio sulčių išsiskyrimą. Patvirtinta mokslo, kad ciberžolė gali padėti gydant vėžį. Teigiama, kad ciberžolė gali pakeisti visus vaistus, laikomus namų vaistinėlėje. Moksliniais tyrimais patvirtinta, kad ciberžolė skatina tulžies išsiskyrimą, dėl to greičiau suvirškinami riebalai. Šiuo prieskoniniu augalu gydomas gastritas, skrandžio bei žarnyno opos, sureguliuojama žarnyno veikla. Nė viena vaistažolė taip gerai nepagerina virškinimo, kaip ciberžolė.

   

Ciberžolė - natūralus priešuždegiminis antibiotikas. Ši savybė ciberžolę daro tiesiog neįkainuojamą. Atlikdama antibiotiko funkcijas, ciberžolė nesudarko virškinamojo trakto veiklos, nesunaikina žarnyno mikrofloros ir nekenkia kepenims, kas yra būdinga cheminiams antibiotikams. Priešingai, ciberžolė skatina žarnyno mikrofloros aktyvumą ir gerina virškinimą. Ciberžolė šildo ir valo kraują. Ciberžolė valo iš organizmo toksinus. Ajurvedoje teigiama, kad ciberžolės milteliais sustabdomas žaizdų kraujavimas ir žaizdos greičiau gyja. Ciberžolė išoriškai (pastos pavidalu) naudojama gydyti egzemai, votims, Indijoje ciberžole gydydavo vabzdžių įkandimus, išbėrimus, niežus ir pan. Ciberžolė ir šiais laikais gan plačiai naudojama kosmetikoje, farmacijoje ciberžolės dedama į antiseptinius tepalus. JAV ciberžolę naudoja maisto papilduose, skirtuose sąnarių, sausgyslių ir raiščių sveikatos palaikymui. Ciberžolė labai naudinga kepenų bei tulžies veiklai (varo tulžį), gydo tulžies akmenligę. Teigiama, kad ciberžolė ramina, švarina ir skaidrina bei stiprina psichiką, užkerta kelią Alzheimerio ligai. Peršalus skalaujant ja gerklę, pašalinamos gleivės, raminama, gydoma ir dezinfekuojama gerklės gleivinė, mažėja perštėjimas ir skausmas. Ciberžolė labai turtinga geležimi, dėl to kasdieninis naudojimas su maistu pagerins sveikatą. Galite įmaišyti šiek tiek ciberžolės į bet kurią naudojamą kosmetinę kaukę. Gydo spuogelius, žaizdeles, lyginą odos atspalvį ir smulkias raukšleles, išvalo odą. Ciberžolės geltonis įsigeria į odą, dėl to geriau daryti kaukę tuomet, jei žinote, kad kitą dieną niekur neisite, o geltonį valyti aliejumi arba kosmetiniu pieneliu, nes vandenyje kurkuminas netirpsta. Negalintys gerti pieno dėl laktozės netoleravimo, gali sau padėti išsivirę pieno su ciberžole - ji padeda suskaidyti pieno cukrų. Nerekomenduojama vaikams iki 2 metų.

Ciberžolės galite įsigyti visose maisto parduotuvėse prieskonių skyriuose. Geresnės kokybės ciberžolės įsigysite specializuotose prieskonių parduotuvėse, mūsų kavinėje "Vegafe", vegetarinę mitybą propaguojančiose bendruomenėse, taip pat keliaujant užsienio šalyse.

/jogosmityba/

Keli receptai su ciberžole:

Atgal